Zakończyły się Międzynarodowe Manewry Taktyczno-Medyczne TAC MED Railway Exercises SPAŁA 2026, które odbyły się w dniach 11-15 maja 2026 roku na terenie województwa łódzkiego. Była to już piąta edycja manewrów organizowanych przez Komendę Główną Straży Ochrony Kolei.

W manewrach uczestniczyli m.in.:

  • operatorzy Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji z Łodzi, Kielc, Krakowa i Poznania,
  • żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej,
  • funkcjonariusze Grup Operacyjno‑Interwencyjnych Straży Ochrony Kolei,
  • funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach,
  • funkcjonariusze Grup Zabezpieczenia Działań Mazowieckiego i Podlaskiego Urzędu Celno‑Skarbowego,
  • funkcjonariusze Grupy Wsparcia Taktycznego Służby Ochrony Państwa,
  • funkcjonariusze Straży Granicznej,
  • funkcjonariusze Służby Więziennej.

Co ćwiczono podczas TAC MED Railway Exercises 2026?

Głównym celem manewrów było doskonalenie współpracy między służbami oraz ujednolicanie procedur ratowniczych stosowanych zarówno podczas działań pokojowych, jak i operacji o charakterze bojowym.

Scenariusze ćwiczeń obejmowały działania realizowane w ramach policyjnej operacji TOR oraz wojskowej operacji HORYZONT, ukierunkowanych na ochronę infrastruktury krytycznej po aktach dywersji wymierzonych w polską infrastrukturę kolejową.

Polecamy temat: Odbyły się międzynarodowe warsztaty kontrterrorystyczne >>

Szczególny nacisk położono na praktyczne aspekty medycyny taktycznej, ewakuację rannych oraz prowadzenie działań w warunkach wysokiego zagrożenia.

Źródło informacji: SOK