Decyzją nr 159/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 kwietnia 2014 roku, dzień 18 maja został ustanowiony Świętem Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie. Data nawiązuje bezpośrednio do wydarzeń z 1944 roku i odbicia przez żołnierzy Oddziału Dyspozycyjnego Kolegium „A” Kedywu Okręgu Warszawa Armii Krajowej mieszkania na Placu Grzybowskim w Warszawie, skąd ewakuowano skarbiec AK.

Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie

Transformacja Sił Zbrojnych RP, mająca na celu przystosowanie do nowego spektrum zadań wynikających z charakteru międzynarodowych misji zagranicznych z udziałem polskich kontyngentów oraz dostosowanie do zmieniającej się rzeczywistości niosącej ze sobą zmianę charakteru zagrożeń jakie mogą wystąpić w kraju, wymusiła istotne przemiany organizacyjno-strukturalne w Żandarmerii Wojskowej. W ich wyniku pojawił się w tej formacji zupełnie nowy typ jednostek – Oddziały Specjalne Żandarmerii Wojskowej.

OSŻW w Warszawie został utworzony 2 lutego 2004 roku, jako pierwsza tego typu jednostka ŻW, na mocy Zarządzenia Nr 52/MON z dnia 22 września 2003 r. w sprawie utworzenia specjalistycznej jednostki organizacyjnej ŻW. Oddział podporządkowany jest Komendantowi Głównemu Żandarmerii Wojskowej.

Polecamy temat: Siłą „BOA” zawsze był zespół >>

Do głównych zadań Oddziału należy wykonywanie czynności ochronnych wobec kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej i wojskowych delegacji zagranicznych, a także przeciwdziałanie oraz fizyczne zwalczanie aktów terrorystycznych w środowisku lądowym, wodnym oraz z powietrza na terenach i obiektach wojskowych.

Żołnierze warszawskiego OeSu na przestrzeni wielu lat pełnili służbę w ramach PKW na misjach poza granicami kraju w Iraku, Demokratycznej Republice Konga, Bośni i Hercegowinie, Syrii, Libanie i Gruzji, Iraku i Afganistanie.

Decyzją nr 148/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 23 kwietnia 2014 r. Oddział przyjął dziedzictwo tradycji Oddziału Dyspozycyjnego Kolegium „A” Kedywu Okręgu Warszawa Armii Krajowej.

Dewizą warszawskiej jednostki jest zawołanie „Naszą Siłą jest Jedność”.

Źródło informacji: OSŻW w Warszawie