Na początku kwietnia 2025 roku w Gdyni odbyła się 4. coroczna Morska Konferencja Dowództwa Sojuszniczych Sił Operacji Specjalnych (Allied Special Operations Forces Command Maritime Conference), w której udział wzięło 111 uczestników reprezentujących SOF z NATO i krajów partnerskich. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej i zbiegło się z 50. rocznicą powstania pierwszej polskiej morskiej jednostki specjalnej, której tradycje kontynuuje obecna Jednostka Wojskowa FORMOZA.
Głównym celem konferencji było rozwinięcie współpracy Sił Operacji Specjalnych (SOF) NATO i przyspieszenie innowacji poprzez ćwiczenia eksperymentalne pn. „Bold Machina” (BOMA). To działania wspierające rozwój innowacji i tworzące warunki do uzyskania strategicznej przewagi dla morskich sił operacji specjalnych NATO (Maritime SOF). Skupiając się na zmieniającym się środowisku zagrożeń, konferencja obejmowała sesje dotyczące tematyki nowych technologii oraz omawiała wnioski uzyskane na podstawie działań ukraińskich sił specjalnych oraz przedstawiała ścieżki do przyszłej interoperacyjności.
Przedstawiciele Organizacji Nauki i Technologii NATO, Ministerstwa Obrony Polski i Akceleratora Innowacji Obronnych NATO dla Północnego Atlantyku (DIANA) podzielili się perspektywami na temat tego, w jaki sposób sojusznicy mogą wykorzystać najnowocześniejsze technologie i programy innowacyjne, aby wyprzedzać pojawiające się zagrożenia.
Najważniejszym wydarzeniem podczas konferencji było zaprezentowanie przez przedstawicieli Allied SOFCOM kluczowych wyników badań z ćwiczeń BOMA 24. Obejmowały one postęp w technologii operacji podwodnych opracowanych we współpracy z Centrum Badań i Eksperymentów Morskich (CMRE) Organizacji Nauki i Technologii NATO. Dodatkowo Naval Postgraduate School przedstawiła wyniki finansowanego przez SOFCOM badania oceniającego wykonalność integracji pasywnych czujników z systemami przeciwlotniczymi (cUAS). Jego celem jest zwiększenie przeżywalności jednostek bojowych SOF poprzez umożliwienie operacji o minimalnej charakterystyce w domenie morskiej. Ponadto Combined Joint Operations from the Sea Centre of Excellence przedstawiło dokument badawczy – wykonanie którego zleciło także SOFCOM – oceniający rolę statków niskoprofilowych i półzanurzalnych oraz ich potencjalne zastosowania w misjach morskich SOF.
Główne cele operacyjne dla BOMA 25
Powyżej wymienione badania bezpośrednio wpływają na planowanie i projektowanie nadchodzących działań eksperymentalnych, w tym ćwiczeń BOMA 25 (które w tym roku mają odbyć się w Holandii) oraz na wczesny etap rozwoju BOMA 26. Tegoroczna Bold Machina zaprezentuje cztery główne scenariusze operacyjne — budowa, przetrwanie, pokonanie i połączenie z maszyną — mające na celu testowanie i rozwijanie możliwości w takich obszarach, jak bezzałogowe statki nawodne (USV), pasywne wykrywanie, ochrona krytycznej infrastruktury podwodnej (CUI) oraz międzynarodowe operacje dowodzenia i kontroli.
W tym roku po raz pierwszy, Bold Machina zostanie zintegrowana z szerszym ekosystemem morskich projektów innowacyjnych NATO poprzez uzupełniające ćwiczenia, takie jak:
- Robotic Experimentation and Prototyping with Maritime Unmanned Systems (REPMUS), współorganizowane przez NATO’s Joint Capability Group for Maritime Unmanned Systems (JCGMUS),
- Centre for Maritime Research and Experimentation (CMRE),
- University of Porto’s Faculty of Engineering i Europejską Agencję Obrony,
- Exercise Dynamic Messenger – prowadzone przez Allied Maritime Command (MARCOM).
Ćwiczenia te, które służą jako kluczowe platformy eksperymentów operacyjnych, skupiają się na rozwoju, integracji i operacjonalizacji bezzałogowych systemów morskich – Maritime Unmanned Systems (MUS) – wykorzystywanych w ramach misji morskich NATO.
Polecamy temat: SOCOM Ignite: program rozwoju innowacji dla SOF >>
Ponieważ zagrożenia w domenie morskiej stają się coraz bardziej złożone i zaawansowane technologicznie, uczestnicy konferencji podkreślali, że siły operacji specjalnych muszą pozostać na nie gotowe i odporne. Ćwiczenia Bold Machina wskazują, w jaki sposób wspólne eksperymenty i postęp technologiczny mogą kształtować przyszłe morskie operacje specjalne.
Źródło informacji: SOFCOM NATO